Sfk – Sp Zkouška hlasitosti na stopě a chování po výstřelu (Sfk-Sp), Domaželice (CZ)

22.04.2017 braliśmy udział ze Zmija z Siwcowego Grodu w Zkouška hlasitosti na stopě a chování po výstřelu (Sfk-Sp), Domaželice (CZ) na którym to konkursie zdobyła dyplom I stopnia uzyskując 97/100 pkt.

Konkurs ten ma za zadanie pokazać wrodzone cechy: jak szczekliwość, wytrwałość w podążaniu za świeżym tropem zająca oraz sprawdza przy okazji jego nos – czy jest w stanie pracować na delikatnym odwietrze szaraka.

Pierwszym elementem konkursu jest sprawdzanie reakcji na strzał – puszcza się psa luzem i oddaje dwa szybkie strzały z broni śrutowej – w przypadku lękliwej postawy pies nie może uczestniczyć w dalszej części konkursu.

Następnie wyjazd w pole, gdzie przewodnicy z psami na smyczy idą ławą wraz z sędziami.W  momencie gdy zostaje zauważony odpowiednio blisko zając, sędzia pozwala psu, który jest najbliżej, aby został podłożony na świeży trop szaraka ( pies nie może widzieć uciekającego zająca – wtedy brany jest kolejny zawodnik) . Sędzia wskazuje kierunek gdzie psa należy podłożyć i wtedy zaczyna się już sama praca. Aby uzyskać maksymalne noty jamnik musi sprawnie podjąć trop, głosić podążając za tropem minimum 400 metrów ! Pies ma dwie próby ( dwa różne szaraki ) a pod uwagę brana jest jego najlepsza praca.

W takich krajach jak Niemcy, Czechy, Słowacja konkursy organizowane są przez Klub Jamnika danego kraju. W konkursach tych przeważnie startują w nich młode psy, którym bez żadnego szkolenia można sprawdzić wrodzone cechy (tj.brak lęku na strzał, szczekliwość, pasję łowiecką i tzw. nos). Zaliczenie takiego konkursu daje nadzieje menerowi że wszystko jest w jego rękach i od pracy właściciela zależy czy wyrośnie przyszły pomocnik łowów czy kanapowiec …a może to i to 😉 .

Wracając do konkursu, jestem pod pełnym wrażeniem zaangażowania kolegów z Klubu Jamnika w Czechach w ogrom ich pracy jak wkładają w propagowanie jamnika użytkowego, za wspaniałą atmosferę podczas konkursów, niedługo znów tam wrócimy, a tymczasem  Kynologie a Jezevčíkom ZDAR !!!