ZKOUŠKU HLASITOSTI NA STOPĚ A CHOVÁNÍ PO VÝSTŘELU (SFK – S P KCHJ ČR)

21.04.2018 wraz z Breneka z Siwcowego Grodu braliśmy udział w ZKOUŠKU HLASITOSTI NA STOPĚ  A  CHOVÁNÍ PO VÝSTŘELU (SFK  – S P  KCHJ ČR). Jest to test, który przeważnie przeprowadza się u młodych psów, gdzie ocenia się „nos” psa, wytrwałość, szczekliwość oraz tzw. Jistotu na stopě – czyli ciągłe podążanie za tropem bez zbytecznego zbiegania. Najważniejsza ocena to „nos” pies, aby uzyskać ocenę 4 musi podążać 400 m za świeżym tropem zająca. Oczywiście pies nie może widzieć prędzej szaraka. Niestety w Polsce nie są organizowane tego typu próby. W Niemczech, Austrii, Czechach czy Słowacji odbywają się kilka razy w ciągu roku.

Breneka z Siwcowego Grodu zdobyła 97/100 pkt, dyplom I stopnia uzyskując oceny :

Nos 4, Hlasitost na stopě 4, Chuť ke sledování stopy 4, Jistotu na stopě 3

 

Choć w Polsce praktycznie mało kto wie, że „takie coś” jest. Ocena pracy psa na świeżym tropie zająca jest podstawą  w doborze przy hodowli w krajach gdzie użytkowość psa rasy myśliwskiej coś znaczy 😉